Kurayı Erdoğan çekmişti, 3 bin 817 deprem konutu kayıp!

Depremzedelere söz verilen afet konutlarının kura çekiminde yaşanan skandallara şimdi de kayıp konut skandalı eklendi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki geçen ay kurası çekilen 46 bin konutun hak sahiplerine dağıtıldığını açıkladı.

AFAD kurası çekilen konut sayısını 45 bin 321 olarak bildirirken Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın yayımladığı raporda dağıtılan kuralı konut sayısının 41 bin 504 olduğu ortaya çıktı. Cumhurbaşkanlığı verileri kurayla dağıtıldığı söylenen 3 bin 817 konutun hangi ilde kimlere dağıtıldığı konusunda büyük bir soru işaretine yol açtı. CHP Yerel Yönetimlerden ve Dirençli Kentlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Gökhan Zeybek, kayıp 3 bin 817 konutun kimlere dağıtıldığının açıklanmasını istedi.

Strateji ve Bütçe Başkanlığı (SBB), “Kahramanmaraş ve Hatay Depremleri Yeniden İmar ve Gelişme Raporu” isimli kapsamlı bir çalışma yayımladı. Raporda depremzedeler için toplanan paralardan il bazında yapılan harcamalara kadar detaylı bilgiler yer aldı. Ancak, AFAD verileri kullanılarak hazırlanan raporda çok sayıda çelişkili rakam tespit edildi.

Raporda depremden zarar gören 11 ildeki hak sahibi sayısı tablolarda 387 bin 776 kişi görünürken Cumhurbaşkanlığı SBB raporunun detay açıklamalarında hak sahibi sayısı 324 bin 433’e düşürüldü.

Raporda, konut hakkı olan kişi sayısının neden 63 bin 343’e düşürüldüğüne ilişkin bilgi yer almadı. Aynı şekilde kuraya katılacak kişi sayısı tablolarda 130 kişi eksiltilerek 207 bin 586’ya düşürülürken kurada dağıtılacak konut sayısı tablonun toplamında 45 bin 321 gösterildi. Oysa tablodaki verilerin toplamının gerçekte 41 bin 504 olduğu ortaya çıktı.

(Cumhurbaşkanı Erdoğan deprem konutlarının yapıldığı kentlerindeki kura törenlerine bizzat katıldı.)

DEPREM PARASI SEÇİME Mİ GİTTİ?

Cumhurbaşkanlığı SBB verilerine göre, deprem yaralarının sarılması için 959.7 milyarı bütçeden, 125.7 milyarı bağış, 36.4 milyarı mahalli idareler ve kalanı diğer kamu olmak üzere toplam 1 trilyon 140 milyar liralık kaynak toplandı.

CHP’li Gökhan Zeybek, toplanan paraların çok küçük bir kısmının deprem için kullanıldığını, söz verilen konutların da para olmasına rağmen yapılamadığını belirterek, “Depremzedeler için ayrılan paralar seçim çalışmalarına mı harcanıyor?” diye sordu.

Zeybek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 1 yılda 319 bin konutu teslim etme sözü verdiği halde yüzde 15’inin ancak teslim aşamasına geldiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x